|


|


|

Bakırcılık

      Bakırcılık

BAKIRCILIK

Muğla'ya 53 kilometre uzaklıkta bulunan Kavaklıdere ilçesinde bakırcılık yörenin en eski el sanatı olma özelliğini koruyor. Kavaklıdere'de bakırcılığın geçmişinin 800 yıla kadar uzandığı sanılıyor. Toroslardan gelen boyların Kavaklıdere'ye bakırcılığı getirdiği sanılıyor. Isıyı en iyi iletme özelliğine sahip bakırı işleyen zanaatkarlar zor koşullar altında bakıra şekil veriyor.

Bakır tabaklar, çanaklar, tencereler, sahanlar, sürahiler, siniler, sefer tasları, cezveler, kahve fincanları, tepsiler, şekerlikler, kazanlar büyük kentlerde mutfağın geçici misafirleri olsa da Anadolu kasabalarında ev sahipliğini sürdürüyor. Kavaklıdere'de bakırcılık babadan oğula geçen bir zanaat. Ancak, günümüzün gençleri mesleğe fazla rağbet etmiyor. Çırak bulunamayan mesleğin geleceği de tehlikede. Bu mesleğe gönül veren kişiler mesleğin devam ettirilmesinden yana. Bugün 4 nesil öteye giden bakırcılar var.

Kooperatifleşme ve sivil toplum örgütünde birleşmede sorunlar olduğu anlaşılıyor. Bu da bu mesleğe devlet desteğinin sağlanmasını, hem de en kısa sürede el atılmasını gerekli kılıyor. Anadolu'nun kaybolan el sanatları arasına girmeden bakırcılığın sorunlarının çözümlenmesi önem arz ediyor. Bakırcılığın sorunları arasında bakıra işleyecekleri motifin ve bu motife ait şablonun olmaması da yatıyor.

Bakırcılar kendi olanakları ile motif bularak işliyor, ürettikleri ürünleri de müşterilerin beğenisine sunuyor. Bakırcıların kendi aralarında konuştukları bir dil de var. Bu dile Palleci dili deniliyor. Bir anlamda gizli bir dil. Palleci diliyle işlenecek veya kalaylanacak bakır kapların/eşyaların fiyatlarının müşteriler tarafından bilinmemesi amaçlanıyor. Bakırcılar, Palleci dilini kendi ürünlerini pazarlama aşamasında kullanırken, halk arasındaki konuşmalarında da bir gizli haberleşme aracı olarak da kullanıyorlar. Palleci dilinde "yanbol ovanıyor, baharı kösle" denildiği zaman "asker geliyor, tütünü sakla" anlaşılırken, "yanbollar ovanıyor, geneğindeki mazını kös et" denildiğinde de "askerler geliyor, yanındaki silahını sakla" anlaşılıyor.

Copyright © 2019 Cef Yazılım